Najnowsze doniesienia dotyczące ochrony przed promieniami UVA

Najnowsze doniesienia dotyczące ochrony przed promieniami UVA

Naukowcy z Newcastle University przeprowadzili badania, w których dowiedli, że przeciwutleniacz Tiron stanowi 100-procentową ochronę przed promieniowaniem UVA oraz stresem oksydacyjnym. 

Występowanie nowotworów oraz starzenie się skóry są ściśle związane ze wzrostem ilości reaktywnych form tlenu następującym po ekspozycji na promieniowanie UVA. W przeciwieństwie do promieniowania UVB, promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy skóry, powodując uszkodzenie DNA. Prowadzi to do przyspieszenia starzenia się skóry, a także do uszkodzenia włókien kolagenowych oraz elastynowych, powodującego spadek elastyczności skóry, a następnie powstawanie zmarszczek. Ponadto wcześniejsze badania wskazują na znaczący udział reaktywnych form tlenu w inicjacji procesu nowotworowego.

W badaniach opublikowanych w "The FASEB Journal" naukowcy porównali antyoksydanty działające specyficznie na mitochondria z antyoksydantami o nieswoistym profilu działania takimi jak resweratrol obecny w czerwonym winie oraz kurkumina znajdująca się w curry. Dowiedli, że największą skuteczność posiadają antyoksydanty działające na mitochondrium a spośród nich Tiron.

W przebiegu badania komórki skóry zostały potraktowane każdym z antyoksydantów, a potem wystawione na działanie promieni UVA w takiej dawce, na jaką jest narażona skóra w słoneczny letni dzień. Następnie przy wykorzystaniu reakcji łańcuchowej polimerazy PCR oceniono stopień uszkodzenia DNA.

Wyniki badań wskazują na 100-procentową skuteczność Tironu w ochronie skóry przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UVA oraz stresem oksydacyjnym. Dla porównania resweratrol chroni skórę w 22%, natomiast kurkumina w 8% chroni przed UVA, a w 16% przed stresem oksydacyjnym.

Pomimo że uzyskane wyniki są niezwykle obiecujące, Tiron nie jest związkiem naturalnym i nie został jeszcze przebadany pod względem swojej toksyczności. Do tej pory badania prowadzono jedynie na szczurach.

Kolejnym etapem w stworzeniu realnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA będzie zrozumienie mechanizmu działania Tironu, badania nad jego toksycznością oraz znalezienie naturalnego odpowiednika.

 Źródła:
  1. Anne O. Oyewole, Marie-Claire Wilmot, Mark Fowler and Mark A. Birch-Machin: Comparing the effects of mitochondrial targeted and localized antioxidants with cellular antioxidants in human skin cells exposed to UVA and hydrogen peroxide In: The FASEB Journall January 2014.
  2. www.medicalnewstoday.com
  3. www.natureworldnews.com