Darmowe próbki dla pacjentów zmieniają przyzwyczajenia dermatologów w przepisywaniu leków

Darmowe próbki dla pacjentów zmieniają przyzwyczajenia dermatologów w przepisywaniu leków

Dostępność darmowych próbek w gabinetach dermatologicznych jest powrzechnie znana pacjentom i ma decydujący wpływ przede wszystkim na przepisywanie preparatów na trądzik. Firmy farmaceutyczne doskonale wiedzą jak to „wykorzystać“.

Zbadano częstotliwość przepisywania leków w terapii trądziku zwykłego oraz trądziku różowatego. Dane zostały uzyskane od dwóch grup lekarzy specjalistów: grupy reprezentatywnej dermatologów pracujących w gabinetach prywatnych (posiadających liczne próbki) oraz z akademickiego ośrodka medycznego, w których próbki były niedostępne.
 
Zauważono, że leki generyczne (produkty zawierające nową formę nieopatentowanej przez producenta substancji leczniczej) widnieją w 79% recept przepisywanych przez dermatologów pracujących w gabinetach prywatnych. Natomiast 17% leków generycznych jest wydawana na receptę w akademickich ośrodkach medycznych.
 
Oczywiście sposób funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w USA znacznie różni się od polskich warunków, jednak badacze zauważyli, że darmowe próbki mogą doprowadzić do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez pacjentów na leki.
 
Korzyści z darmowych próbek powinny być oszacowane w kontekście negatywnego wpływu na koszty leczenia. Jednakże nie tylko rodzaj metody terapeutycznej, ale  także jej koszty powinny być wzięte pod uwagę przez specjalistę dermatologa i dostosowane do pacjenta oraz jego możliwości finansowych.

Źródło: JAMA Dermatology