Szanowni Państwo,
Współczesną kardiologię charakteryzuje szybki postęp, a w związku z tym również gwałtowny napływ informacji – obserwujemy to zjawisko również w Polsce, dzięki otwarciu się Polski na świat oraz rozwojowi nowych technologii przesyłania informacji. Dziś nie trzeba już jechać na coroczny kongres towarzystwa naukowego, aby zapoznać się z najnowszymi wynikami badań i opiniami ekspertów - wszystko to jest w zasięgu domowego komputera. Wyjazd na coroczny zjazd ogólnoeuropejski czy światowy staje się coraz częściej wydarzeniem „towarzyskim” a nie naukowym. Jest okazją do spotkania kolegów i przyjaciół, zarówno tych z sąsiedniego szpitala, jak i tych z dalekiego kraju, pozwala cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, daje możliwość wymiany informacji (nie tylko naukowych).
Co jednak zrobić z tą rwącą rzeką informacji, która do nas dociera za pośrednictwem nowoczesnych środków przekazu? Jak wyselekcjonować informacje najważniejsze zarówno z naukowego, jak i praktycznego punktu widzenia?
Temu zadaniu ma służyć czasopismo „KARDIO update”.
Mamy duże doświadczenie w dziedzinie dydaktyki i stałego kształcenia lekarzy. Podyplomowa Szkoła Kardiologiczna, stworzona przy Katedrze i Klinice Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych
II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gościła już tysiące lekarzy. Prowadzimy wykłady, seminaria oraz zajęcia warsztatowe z zakresu kardiologii, a do ich prowadzenia zapraszamy wybitnych polskich lekarzy, nie tylko kardiologów. Wydaliśmy szereg podręczników skierowanych do lekarzy praktyków, dzieląc się w nich naszymi doświadczeniami i wiedzą. Mamy ogromną satysfakcję, że podjęta w 2003 roku inicjatywa organizowania Zakopiańskich Dni Kardiologicznych znalazła duże uznanie wielu uczestników tych spotkań, czego dowodem są zbliżające się X Jubileuszowe Zakopiańskie Dni Kardiologiczne.
W nowym czasopiśmie, chcielibyśmy zaproponować Państwu przegląd najnowszych i najważniejszych informacji z zakresu kardiologii, publikowanych w renomowanych czasopismach międzynarodowych. Artykuły będą miały charakter krótkich streszczeń, zaopatrzonych w praktyczne wnioski. Istotnym uzupełnieniem będą komentarze przygotowywane przez najwybitniejszych polskich kardiologów.
Zgodnie z naszą ideą, będziemy dążyć do tego, aby przekazywane w czasopiśmie „KARDIO update” informacje nie tylko poszerzały Państwa wiedzę w zakresie kardiologii, ale także by miały odniesienie do codziennej praktyki klinicznej.
Serdecznie zapraszam do lektury.
Redaktor Naczelny „KARDIO update”
prof. dr hab. n. med. Mirosław Dłużniewski