Mydło a syndet - co polecić pacjentowi?

Mydło a syndet - co polecić pacjentowi?
Wieloletnie badania pozwoliły na dokładne poznanie struktury, a także funkcji naskórka oraz warstwy rogowej, która stanowi najbardziej zewnętrzną powierzchnię skóry. Wyniki udowodniły, że nie jest to tylko bierna ochrona. Warstwa rogowa to precyzyjnie skonstruowana i funkcjonalnie dynamiczna struktura zdolna do wzajemnego oddziaływania z otaczającym środowiskiem, dlatego tak ważna jest jej codzienna pielęgnacja.
Mydła są najczęściej wybieranymi produktami czyszczącymi. Ich popularność wynika z wysokiej skuteczności usuwania zabrudzeń. Jednak ich zastosowanie może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Zwykłe mydła to sole wyższych kwasów tłuszczowych, które charakteryzują się zasadowym pH. Dobre właściwości myjące zawdzięczają przede wszystkim łatwej emulgacji zabrudzeń i wydzielin gruczołów łojowych. Z drugiej strony, kwas laurynowy C12 występujący w mydle rozpuszcza związki tłuszczowe wchodzące w skład bariery ochronnej oraz uszkadza proteiny w warstwie rogowej.
Dove obrazek
Mydło wysusza
Mydło wypłukuje naturalne czynniki nawilżające, wymywa związki lipidowe i proteinowe, a także powoduje rozszczelnienie membran lipidowych oraz przyczynia się do zakłóceń w warstwie rogowej, czego efektem może być obrzęk korneocytów. Czasami zdarza się też, że mechanizmy odpowiedzialne za naprawianie uszkodzeń skóry nie są w stanie uzupełnić powstałych ubytków lipidów i naturalnych czynników nawilżających. Ze względu na naruszenie równowagi hydrolipidowej naskórka, dochodzi do przyspieszenia utraty wilgoci skóry. To właśnie dlatego po zastosowaniu mydła może pojawić się niekomfortowe uczucie ściągnięcia.

Mimo tego, wiele osób nie dostrzega związku pomiędzy pojawieniem się problemów z suchością skóry, a codziennym używaniem środka myjącego jakim jest mydło. Zamiast zastanowić się nad przyczyną wystąpienia suchości, stosuje się tylko kremy nawilżające, które mają pomóc w walce z problemem. Warto jednak uświadomić sobie, jakie różnice w kondycji skóry mogą wystąpić po zastosowaniu niektórych środków myjących.

Różnica między mydłem a syndetem
Już ponad 100 lat temu zaczęto produkować zwykłe mydła. Jednak ze względu na ich niekorzystny wpływ na stan skóry, zaczęto poszukiwać innego rozwiązania. W trosce o prawidłową pielęgnację oraz kondycję skóry Dove stworzyło kostkę myjącąłagodniejszy środek, który nie jest mydłem. W porównaniu do zwykłego mydła o pH 9-10,5, kostka Dove ma odczyn pH 7. To co jeszcze odróżnia kostkę od zwykłego mydła, to skład. W przeciwieństwie do zwykłego mydła, które składa się z soli sodowych uzyskanych z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, kostka myjąca Dove jest syndetem i zawiera łagodniejszy surfaktant: sól sodową izotionianu oleju kokosowego, która łagodniej oddziałuje na proteiny i lipidy warstwy rogowej. W celu zapewnieniu skórze lepszej ochrony, kostka Dove posiada unikalną formułę DEFI, która zabezpiecza naturalne lipidy i białka w skórze.

Technologia DEFI
Technologia DEFI (Directly Esterified Fatty Isethionate) to połączenie łagodnego środka powierzchniowo czynnego z kwasem stearynowym, który stanowi naturalny lipid skóry. Formuła DEFI to łagodna kompozycja myjącą, która w odpowiedni sposób dba o kondycję skóry. W porównaniu z innymi środkami, nie powoduje tak dużego wypłukiwania lipidów. Wszystko to dzięki zawartemu w DEFI łagodnemu surfaktantowi, który jest syntetycznym detergentem. Co więcej, kwas stearynowy zawarty w DEFI uzupełnia wypłukane podczas mycia lipidy. To właśnie zastosowanie tej technologii jest jednym z elementów wyróżniających kostkę Dove na tle innych preparatów, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej higieny ciała.
 
Pielęgnacja ochronna
Stan warstwy rogowej i płaszcza lipidowego jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania naskórka jako bariery. Integralność tych struktur gwarantuje też utrzymanie prawidłowego nawilżenia. Mycie jest rutynowym zabiegiem niezbędnym dla utrzymania higieny skóry. Jednak każdy proces mycia nawet przy użyciu samej wody przyczynia się (w różnym stopniu) do uszkodzenia struktur lipidowych i protein warstwy rogowej. Może to powodować pojawianie się cech suchości nawet u osób zdrowych z cerą normalną i zaostrzać dolegliwości u ludzi z chorobami skóry. Właściwie dobrany produkt do mycia może zminimalizować negatywny wpływ surfaktantów na skórę.

Łagodne substancje myjące typu syndet w mniejszym stopniu oddziałują na barierę lipidowa, jednocześnie tak jak w technologii DEFI kwasy tłuszczowe dodane do cząstek myjących są w stanie przenikać do warstwy rogowej i zastępować lipidy usuwane przez proces mycia. Prawidłowo dobrany środek myjący ma istotne znaczenie dla utrzymania właściwej kondycji skóry, z której wynika jej zdrowie oraz zdrowy wygląd.

Artykuł sponsorowany na zlecenie firmy 
HealthThink
Nagłówek