World Rendez-Vous on Dermatology – Tokio 2014

World Rendez-Vous on Dermatology – Tokio 2014
Po Dubaju i Szanghaju kolejna, trzecia już edycja światowego szczytu dermatologicznego World Rendez-Vous on Dermatology odbyła się w Tokio. World Rendez-Vous on Dermatology organizowane przez Fundację Biodermy szybko stało się ważnym wydarzeniem w świecie dermatologicznym – miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń specjalistów z całego świata. Tokijski szczyt rozpoczął się 11 marca 2014r. i zgromadził ponad 400 uczestników z 43 krajów  w tym z Polski.

W ciągu dwóch dni grupa światowej rangi ekspertów zaprezentowała najnowsze odkrycia i badania, dzieląc się swoją wiedzą z kolegami z całego świata. Tegoroczne Rendez-Vous skupiało się na zagadnieniach, z którymi dermatolodzy mają do czynienia na co dzień: atopowym zapaleniu skóry, zaburzeniach pigmentacji, onkologii dermatologicznej oraz komórkach macierzystych. 
Nowe spojrzenie na AZS
W pierwszej sesji plenarnej wzięli udział profesorowie Thomas Bieber z Niemiec (ekspert w dziedzinie AZS), Jean-François Bach z Francji (ekspert w dziedzinie immunologii) oraz Yoshiki Tokura z Japonii (Dyrektor Wydziału Dermatologii na Uniwersytecie w Hamamatsu).

Specjaliści ci rzucili nowe światło na tę znaną patologię, która nie zawsze ma pochodzenie genetyczne, ale we wszystkich przypadkach wiąże się ze zmianami w barierze skórnej, która przestaje chronić i „otwiera alergenom drzwi“. Jak przyznali profesorowie Bieber i Hokura, jednym z najczęstszych uczuleń jest alergia na pokarmy. Nowe spojrzenie na sprawę zakłada, że w AZS już sam kontakt skóry z pokarmem (bez spożycia go) może wywołać stan zapalny. Profesor Bach podkreślił związek między wzrostem higieny w zachodnich społeczeństwach i częstotliwością występowania chorób alergicznych i autoimmunologicznych. Według profesora wczesna ekspozycja na alergeny podnosi skuteczność układu odpornościowego. Zbyt czyste środowisko eliminuje patogeny, które pełnią również rolę ochronną.

Zaburzenia pigmentacji
Drugi temat organizowanego przez Fundację Biodermy kongresu dermatologicznego zachęcił do przybycia prof. Thierry'ego Passerona (Francja) i dr. Boon Kee Goha (Singapur), specjalistów w dziedzinie zaburzeń pigmentacji. Jak wiadomo, na widmo słoneczne składa się 51% promieniowania podczerwonego, 2% promieniowania UV i 47% światła widzialnego. Prof. Passeron badał efekty biologiczne światła widzialnego, rozdzielając różne długości fal. Dr Boon Kee Goh przedstawił zarys problematyki zaburzeń występujących w Azji Południowo-Wschodniej w związku z dużym zróżnicowaniem etnicznym tego regionu.
 
Melasma pozostaje złożoną patologią, niemniej jednak dr Goh rzucił nowe światło na ten problem. Doktor, przy pomocy swojego zespołu, dowiódł, że w leczeniu melasmy bardzo pozytywne rezultaty może przynieść stosowanie kwasu traneksamowego. Związek ten korzystnie wpływa na mechanizmy zaangażowane w powstawanie melasmy, a zwłaszcza na proliferację naczyń. Wprawdzie nie wszyscy pacjenci reagują na kwas traneksamowy tak samo, ale terapia ta wydaje się oferować wiele możliwości.

Dermatologia onkologiczna
Do udziału w World Rendez-Vous on Dermatology w Tokio zaproszono również troje ekspertów w dziedzinie dermatologii onkologicznej. Dr Caroline Robert (Francja) oraz profesorowie Naoya Yamazaki (Japonia) i Peter Soyer (Australia) omówili najnowsze tematy i porównali swoje doświadczenia. Uczestnicząca w licznych badaniach klinicznych na temat raka skóry, dr Robert podsumowała techniki walki z czerniakiem, jakie obecnie stosuje się w Gustave Roussy Institute w Paryżu oraz zaprezentowała swoje spojrzenie na przyszłość terapii. Profesor Yamakasi opowiedział o protokołach leczenia stosowanych obecnie w Japonii w walce z różnymi nowotworami i podkreślił, że chemioterapia jest nadal niezbędna.

Profesor Soyer opisał z kolei sytuację w Australii, gdzie nowotwory skóry są prawdziwym problemem zdrowia publicznego (co roku terapii poddaje się pół miliona osób). Profesor opowiedział o strategiach stosowanych w leczeniu różnych typów raka, w szczególności raka płaskonabłonkowego (SCC). Według niego przyszłością medycyny jest leczenie predykcyjne, oparte na lepszej znajomości genotypów i identyfikacji pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. Ważną rolę odgrywać też będą nowe i innowacyjne rozwiązania umożliwiające zapobieganie i wykrywanie zmian na wczesnym etapie. Profesor Soyer zaprezentował dostępną w Australii aplikację na telefon komórkowy, dzięki której pacjent może przesłać zdjęcie podejrzanej zmiany do wstępnej diagnozy.

Skóra i komórki macierzyste
W czasie World Rendez-Vous on Dermatology poruszono również temat komórek macierzystych. Dyskusja ta wzbudziła wśród dermatologów zgromadzonych w Tokio ogromne zainteresowanie. Znani profesorowie Katsuto Tamai (Japonia), Kiarash Khosrotehrani (Australia) i Selim Aractingi (Francja) przedstawili najnowsze wyniki badań, jakie prowadzą na temat komórek macierzystych i ich zdolności do regeneracji skóry. Na początku wystąpienia profesorowie wyrazili uznanie wobec prof. Shini Yamanaki i jego pracy nad komórkami macierzystymi, za którą otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2012r.

Profesor Kiarash Khosrotehrani w swoich najnowszych badaniach nad odnową komórek macierzystych wykorzystał mieszki włosowe. Jego prace dowiodły, że komórki te potrafią się szybko zmobilizować i przenieść w miejsce wymagające gojenia. To ważne odkrycie pozwala na lepsze zrozumienie komórek macierzystych naskórka. Jego zastosowania kliniczne są już w fazie testów.

Dogłębnie spojrzenie na techniki chirurgii dermatologicznej
Drugi dzień World Rendez-Vous on Dermatology rozpoczęły warsztaty poświęcone chirurgii dermatologicznej. Doktorzy D. Egasse (Francja) i L. Fabrizio (Brazylia) opowiedzieli o swoich doświadczeniach i zaprezentowali filmy z zabiegów. Omawiane przypadki należą do problemów, z którymi dermatolodzy często mają do czynienia i o których chcą rozmawiać.
 
Fundacja BIODERMA
Powołana do życia w 2011 roku pod egidą Fondation de France, Fundacja BIODERMY wspiera rozwój dermatologii na całym świecie, dążąc do eliminacji strat po stronie pacjenta. Cele przyświecające Fundacji to przede wszystkim promowanie wiedzy medycznej, dobrych praktyk klinicznych i etycznego postępowania. Oznacza to szerzenie wiedzy na całym świecie, a w szczególności w krajach rozwijających się poprzez szkolenia i wymianę know-how. Wyróżniające się rozmachem i wysoką jakością merytoryczną Rendez-Vous to jeszcze jeden sposób na realizację tych zobowiązań.
 
Źródło: materiał prasowy przesłany do redakcji przez firmę BIODERMA